стрічка

Святої Ольги: народні прикмети й звичаї 24 липня

24 Липня 2020, 09:17
1033

Доброго ранку, дорогі читачі!

24 липня День ангела відзначають: Аркадій, Олена, Лев, Ольга.

Свята Ольга

Православна церква вшановує пам’ять святої рівноапостольної княгині Ольги, у святому хрещенні Олени, яка першою з правителів прийняла християнство, завдяки якій Київська Русь прийняла православну віру. Свята Ольга вважається покровителькою матерів синів і вдів. Останні їй моляться про втіху, а молоді дівчата просять вдалого заміжжя.

24 липня: традиції і звичаї дня

У народному календарі ця дата отримала такі назви:

Ольга;
Ольга-сіногнійка;
Ольга-страдниці;
іменини Ольги і Олени;
Євфимія Стожарніця.

У цей період часто йшли дощі, які є згубними для сіна, тому й прозвали в народі княгиню Ольгу «сіногнійкою». Селяни молилися святій, просили її послати хорошу погоду, щоб встигнути заготовити сіно і закінчити жниву.

У давнину сузір’я Велика Ведмедиця називали Стожари. Ще це слово означає жердини або кілки, вбиті в землю. Сяйво сузір’я в цей період віщує вдалі жнива. Якщо воно низько розташоване, то буде пізній листопад, яскраво горить – до вдалого полювання на ведмедя.

Сузір’я Велика ведмедиця протегує лісовому володареві – ведмедю. Існувало повір’я, що ці клишоногі хижаки зовсім не звірі, а перевертні – люди, покарані за жадібність і негостинності. Відомо, що ці тварини сплять на боці, зовсім як люди, дуже люблять мед і горілку. Народна легенда розповідає, що колись жителі одного селища за те, що відмовилися прийняти на нічліг немічного старця, перетворилися в ведмедів.

За переказами, Стожарниця допомагає мисливцям, а 24 липня вважали найвдалішим днем для промислу. Рушницю на щастя обкурювали адамовою головою (рослина мандрагора), а перед виходом читали спеціальну змову. Вірили, що якщо людина йшла в ліс з поганими намірами, то непомітно до її одягу чіплялася маленька червона квіточка стожари. Увечері, коли мисливець повертався додому, квітка спалахувала і спалювала йому хату – таким чином лісові духи мстилися за завдану шкоду.

Народні прикмети на 24 липня:

дощ обіцяє хороший улов риби;
сонце – до багатого врожаю зернових;
якщо Стожари сяють яскраво, буде вдала страда і врожай.

Чого не можна робити 24 липня:

Сьогодні не можна забирати собі гроші, які знайшли у цей день. Їх треба віддати на потреби бідних або віднести в церкву, а то буде біда. Для іменинника є свої заборони: не можна брати в борг гроші, сіль, хліб, не можна купатися і планувати весілля.

Цей день в історії:

1015 — у боротьбі за київський престол вбито князя Бориса, одного із перших руських святих.
1198 — німецькі хрестоносці розбили лівів-язичників у битві при Ризькій горі.
1534 — французька експедиція Жака Картьє досягла гирла річки Святого Лаврентія (Канада).
1623 — похід флотилії гетьмана Михайла Дорошенка до Керченської протоки.
1751 — сенат видав указ про підпорядкування Коша Запорозької Січі гетьманові й надіслав його до канцелярії К. Розумовського.
1791 — члени опозиційного крила якобінської партії позбавлені французького громадянства своїми однопартійцями.
1911 — американський археолог Хайрам Бінґем відкрив в Перу «втрачене місто» Імперії Інків Мачу-Пікчу.
1918 — гетьман Павло Скоропадський затвердив закони про загальну військову повинність і кримінальну відповідальність за перевищення максимально встановлених цін і спекуляцію.
1923 — під час мирної конференції у Лозанні (1922—1923 рр.) підписано мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії.
1945 — на Потсдамській конференції президент США Трумен Гаррі повідомив Сталіна про створення «надзвичайно потужної зброї» — ядерної бомби.
1950 — перший запуск із мису Канаверал ракети — німецької Фау-2.
1981 — в Італії заборонена діяльність усіх масонських лож і таємних товариств.
1990 — уперше перед будинком Київської міської ради поруч із державним прапором УРСР піднято національний синьо-жовтий прапор.
1991 — урочисте відкриття пам’ятної таблиці в Батурині в пам’ять про гетьмана Івана Мазепу.

Коментар
25/04/2024 Четвер
25.04.2024
24.04.2024