Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Що святкуємо та кого вітаємо 24 лютого

07:48 24.02.2020
191

Доброго ранку, дорогі читачі!

24 лютого День ангела святкують: Влас (Власій Севастійський), Дмитро, Федора, Захар, Всеволод, Гаврило.

24 лютого українцями прийнято відзначати день Власія Севастійського – святого, шанованого у лику священномучеників, єпископ міста Севастія в римській провінції Каппадокії.

Святий Власій вважається покровителем домашніх тварин

Одне з найпопулярніших народних свят. Свій початок веде від слов’янського бога Велеса або Волоса — бога достатку, охоронця худоби на землі і пастуха небесних стад. Його згадує автор «Слова о полку Ігоревім», у якому він називає Бояна Велесовим онуком. На цій підставі робиться висновок, що Велес був також покровителем поетів.

З прийняттям християнства Велеса заступив священомученик Власій, єпископ міста Севастії, якому за приналежність до християнства близько 316 р. відрубали голову.

Святий Влас, як і Георгій, вважається захисником і покровителем домашніх тварин. Літні люди подейкували, що Влас у цей день пильно наглядає за тваринами, и тому чоловіки нагадували своїм жінкам: «Дивіться, молодиці, щоб завтра принесли раненько водиці з криниці!». Нею наповнювали пляшечки, вкидали туди шматочки воску зі страсної свічки і ставили на покуть, де вона мала стояти три дні. В цей час Влас освячував її. Потім частину води вливали в криницю, а рештою скроплювали тварин.

Крім того, ті господарі, в яких було чимало худоби, спеціально замовляли молитву, після цього з іконою і святводою ішли до стайні, щоб благословити тварин. Під час молебня освячували і свічку, якою лікували хворе горло.

Після Власа невдовзі наступав піст, а отже і закінчувалися весілля. З цього приводу казали: «Оляся на заміж не ласся».

24 лютого: традиції та звичаї дня

Після Власьєвим дня сильні зимові холоди відступають. У народі вважали, що біля цього дня буває 7 морозів: 3 доби до Власія, 1 на Власія і 3 – після. Люди говорили: «Власій прийшов, роги з зими збив».

Власівські морози – найсильніші, але вони пройдуть і зима завершиться, звільняючи місце довгоочікуваній весні. Часто в останні зимові дні спостерігалася сильна заметіль. Селяни про неї говорили: «Зима дитя шукає».

Наші пращури вшановували святого Власія як покровителя рогатої худоби. Самого мученика прозвали в народі «коров’ячим богом», а Власьев день – «коров’ячим святом». Ікони із зображенням Власія встановлювали в хлівах і корівниках для благополуччя худоби.

Щоб уберегти скотину, 24 лютого намагалися не працювати. У народі вірили, що на Власія домовик коней заїжджає. Щоб убезпечити коня від мук домашнього духу, до нього прив’язували батіг, онучі і рукавиці.

Домашнім улюбленцям в цей день давали кращі корми, доглядали за ними, прибирали в хлівах. До церкви приносили спеціально випечені короваї житнього хліба, які освячували водохресною водою. Повернувшись додому, господині годували таким хлібом всіх домашніх тварин. Ще селяни приносили в церкву коров’яче масло і клали його перед образом святого. Говорили: «У Власія навіть борода в маслі».

В Орловській губернії пекли пампушки з кашею на молоці, що отримали назву «трубниці». Їх віддавали коровам, щоб ті не хворіли, давали хороші надої і приносили приплід. З Власьева дня починалися торги худобою.

Свято відзначали дуже широко і масово. Гуляли три дні і більше, купували горілку, варили пиво, запрошували в гості родичів. Не святкуючи цієї дати, господар міг накликати на свою худобу різні біди.

Для збереження худоби від хвороб, псування, пристріту здійснювали обряд «Опахіваніе села». Вважалося, що в цей період бушує нечиста сила.

Крім обрядів для благополуччя худоби проводили акції землеробського характеру. 25 лютого на ранковий мороз виставляли пряжу і зерно, призначене для посіву. Вірили, що пряжа стане біліше, а зерно, займане морозом, дасть хороший урожай.

Прислів’я та приказки:

Святий Влас збиває ріг з зими.
Проллє Влас масельце на дороги — пора зимі налягти на ноги.
Пролив Улас олії (води) на дороги — пора зимі збирати ноги.
Із Власового дня санний шлях закінчується, а корова боки гріє.
Пройде святий Влас — пильнуй всякий сказ (починали готуватись до весняно-польових робіт, вносили добрива на лани «по мерзлому льоду»).
У святого Власія — борода у масельці.
Прийшов Влас — з печі злазь.

Цей день в історії:

1457 — перша писемна згадка про село Репинне, Міжгірського району Закарпатської області, Україна
1466 — в Брюгге (Бельгія) відбулась перша з відомих лотерей, організатором якої була вдова фламандського художника Яна ван Ейка.
1656 — первосвященики Російської православної церкви повеліли хреститися трьома пальцями, проклявши «двоперстне хрещення».
1714 — імператор Петро I звелів заснувати Імператорський ботанічний сад у Санкт-Петербурзі.
1768 — Росія і Польща уклали у Варшаві договір з так званого дисидентського питання. Визнаючи католицьку релігію панівною в Польщі, Варшавський договір надавав дисидентам, тобто православним і протестантам, свободу віросповідання і повністю урівнював їх у цивільних справах з католиками. Росія на цих умовах гарантувала недоторканність території Польщі і непорушність її державного ладу.
1824 — уряд Її Величності королеви Великої Британії оголосив війну Бірмі.
1807 — Папа Римський Пій VII підписав буллу In universalis Ecclesiae regimine, якою було відновлено Галицьку митрополію, затверджено першого митрополита Антонія Ангеловича та визнано за ним права, рівні правам київських митрополитів.
1881 — розпочалось спорудження Панамського каналу.
1887 — Париж і Брюссель стали першими столицями держав, які були об’єднані телефонним зв’язком.
1918 — проголошення незалежності Естонії.
1919 — уряди України і Польщі підписують угоду про перемир’я.
1920 — в Мюнхені відбувся перший публічний виступ активістів NSDAP.
1938 — з’явилася у продажу зубна щітка зі щетиною з нейлону.
1942 — почала мовлення радіостанція «Голос Америки» (німецькою мовою).
1946 — Хуан Перон переміг на виборах президента Аргентини.
1955 — в Багдаді підписано договір (Багдадський пакт) між Іраком і Туреччиною, до якого згодом приєднались Велика Британія, Іран та Пакистан.
1961 — урочисте відкриття аеропорту Орлі у Парижі.
1972 — аварія на радянському атомному підводному човні К-19.
1985 — відбулись останні вибори у Верховні Ради союзних і автономних республік СРСР, а також у місцеві Ради народних депутатів.
1991 — війна в Перській затоці: багатонаціональні війська, на чолі з НАТО розпочали наземний наступ в Іраку і Кувейті.
1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Бангладеш.
1999 — Латвія стала повноправним членом СОТ.
2008 — Фідель Кастро офіційно подав у відставку з поста голови уряду Куби.
2011 — київське «Динамо» у себе вдома, на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського, перемогло «Бешикташ» з рахунком 4:0, цим самим пройшовши до 1/8 фіналу Ліга Європи УЄФА.
2018 – переможцем українського відбору пісенного конкурсу Євробачення став MELOVIN, який став представником України на 63-му пісенному конкурсі «Євробачення»-2018 в Португалії з піснею Under The Ladder.

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
9 квітня
Сьогодні
Вчора
07.04.2020
06.04.2020
05.04.2020
04.04.2020
03.04.2020
Топ оголошення